Uszczelki – już wymiana czy jeszcze konserwacja?
Sparciałe, bądź wyrobione już uszczelki są jedną z najczęstszych przyczyn nieszczelności okien. Prawidłowo ułożona i zakonserwowana znacznie ogranicza podmuchy wiatru, czy nawet odgłosy z zewnątrz. Kiedy uszczelka utraci swoje właściwości, ciepło ucieka z domu, a z zewnątrz dostaje się zimne powietrze, dodatkowo ochładzając pomieszczenie.
Aby uszczelka utrzymywała swoje doszczelniające właściwości należy konserwować ją raz w roku, najlepiej przed sezonem jesiennym. Uszczelki nie konserwowane regularnie potrafią sparcieć, wyschnąć, bądź struchleć, wtedy niestety zostaje nam już jedynie wymiana uszczelki na nową.
Niestety nie ma czegoś takiego jak uniwersalna uszczelka do wszystkich typów okien, rodzai uszczelek jest mniej więcej dwa razy tyle ile typów czy producentów okien, jedynym wspólnym elementem uszczelek jest tworzywo, z którego są wykonane. Co za tym idzie, aby określić rodzaj wadliwego produktu, niezbędna jest wizyta specjalisty, albo dokładne dane techniczne producenta, u którego okno zostało zakupione.
Test kartki, czyli jak sprawdzić szczelność okna.
Podstawowym i najprostszym zarazem sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest tak zwany test kartki. Do jego wykonania nie potrzebujemy nic więcej niż okna i kartka papieru. Polega on ni mniej ni więcej na próbie wsunięcia kartki papieru między skrzydło, a ramę przy oknie zamkniętym klamką. Jeżeli kartka przejdzie nam bez problemu, wtedy wzywamy serwis, żeby ocenił czy wystarczy nam wymiana uszczelki, czy może regulacja docisku skrzydła do ramy okna.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie szczelności okna kartką, jest włożenie jej pomiędzy ramę okna, a zamknięte skrzydło. Po czym spróbowanie swobodnego wyjęcia kartki papieru.