Konserwacja okien.

Oprócz zwykłego mycia okna powinny być regularnie konserwowane. Konserwacja powinna być czymś naturalnym, czymś wykonywanym przy myciu okien w całym domu. Zła konserwacja natomiast może prowadzić do zostawienia znacznych ilości tłuszczu na uszczelkach. czy nie wyczyszczenie piasku spod uszczelki, po prostu może stopniowo niszczyć okno.

 

 

Konserwacja uszczelek.

Uszczelki należy myć regularnie razem z czyszczeniem okien i przynajmniej dwa razy w roku konserwować. Powinno się to robić przed okresem jesiennym i wiosennym, kiedy warunki atmosferyczne są najbardziej niesprzyjające. Najbardziej narażona na niekorzystną pogodę jest uszczelka ramowa, gdyż to najczęściej na niej zatrzymują się opady. Co więcej odpowiada ona za uszczelnienie miedzy ramą, a skrzydłem. Jak pisałem wyżej należy też wyciągać pyłki i piasek spod uszczelki, ponieważ nawet takie drobinki z czasem potrafią odkształcić uszczelkę, co w końcu doprowadzi do nieszczelności.

 

Konserwacja okuć.

Okucia powinno się konserwować raz do roku, używając do tego smarów, najlepiej zalecanych przez producentów. Należy smarować wszystkie ruchome elementy, jak rozwórki, zasuwnice, zawiasy, co znacznie przedłuży ich żywotność i co najważniejsze pozwoli zachować gwarancję. Gdyż większość producentów w umowach dodaje zapisek o prawidłowym użytkowani i konserwacji okna. Nie konserwowane okucia z czasem po prostu zardzewieją. Każdy producent okuć stara się, żeby ich produkt był jak najbardziej wytrzymały na czynniki zewnętrze, dlatego też stosuje się na nie różnego rodzaju powłoki, niestety często spotykamy się z myciem niewłaściwymi środkami, które powodują, że powłoka niszczeje, a z czasem prowadzi to do korozji metalowych elementów.

Smarowanie, konserwacja okuć